שאלות נפוצות

ההנחיות מסתמכות על התקנות למניעת מפגעים ( רעש בלתי סביר ) התש”ן – 1990. וההנחיות לקביעת רעש בלתי סביר מאתרי בנייה. הנחיות אלו אינן חלות על מדידת רעש שמקורו במטוס , רכבת, כלי רכב וציוד בניה כמפורט בתקנות מניעת מפגעים.
לצורך הכנת תב”ע או לכל צורך אחר  יש לבצע חיזוי רעש ממוחשב של הרעש של הכבישים באזור על בתי המגורים העתידיים להבנות. החיזוי נעשה באמצעות תוכנת מחשב טי.אנ.אמ  וע”פ המתודולוגיה של רעש כבישים בישראל. כמו כן ניתן לבצע מיפוי רעש ממוחשב של מערכות המבנה ולבדוק את רמת הבידוד של קירות, רצפה ע”י תוכנת מחשב . חברתנו מבצעת את שני סוגי החיזויים הללו.
קול – במובן צליל הוא הפרעה פיזית מחזורית ומתפשטת בחומר , אשר יכולה להיקלט על ידי איבר או מכשיר שמיעה ולהיות מתורגמת לחוויה חושית שמיעתית. בגל אופיו המחזורי , הקול הוא סוג של גל , ויכול להתפשט בגז, נוזל, מוצק ופלזמה. רעש – לרוב הוא צליל בלתי רצוי הגורים להפרעה. תופעה סובייקטיבית.
בעת הגשת תוכנית בנייה לרשות , הרשות מבקשת התייחסות אקוסטית למספר גורמים במבנה ע”מ שלא יהוו מטרד רעש לסביבה. ההתייחסות האקוסטית היינה לפי דרישת הרשות. לדוגמא, באם אתם בונים בריכה אתם צרכים חוות דעת אקוסטית לגבי המנוע של הבריכה שהוא לא מהווה מטרד רעש לסביבה, או אם אתם בונים בית באזור שיש בו רעש מטוסים גבוה, אתם צריכים תכנון אקוסטי נכון של הבית מפני חדירת הרעש לתוך המבנה. ישנם אזורים שחשופים לרעש כביש גבוה, אז צריך לבצע תכנון נכון מפני חדירת רעש תחבורה. כמו כן יש להתייחס למערכות של המבנה שלא יהוו מטרד רעש לשכנים, כגון רעש מזגנים, באם ישנו מבנה קרוב בסמיכות יש לוודא שהמבנה החדש שעתיד להבנות, לא יהווה מטרד רעש לסביבה שלו.
התכנון יעשה במקומות ציבוריים כגון: בתי חולים, בתי כנסת, בתי ספר, משרדים, בתי מלון. בתי חולים – תכנון נכון של חדרי רופאים וחדרי מרפאות , יצירת בידוד אקוסטי ע”פ הצרכים של הבית חולים. התייחסות למערכות המכניות של כל הבית חולים. צ’ילרים יחידות וי.אר.אפ של יהוו מטרד רעש ורעידות למבנה. בתי ספר – תכנון נכון של כיתות הלימוד , שרעש לא יעבור מכיתה לכיתה, תכנון של חללי הלמידה ויצירת רמת הדהוד תקינה שמאפשרת למידה בתנאים אופטימליים. בתי כנסת – תכנון רמת הדהוד בבית הכנסת , כך שרעש התפילה ישמע בכל חללי הבית כנסת , יש להתאים את התכנון לפי סוג המבנה. משרדים – תכנון אקוסטי של משרדים- התכנון יאפשר ממשק עבודה ללא מטרדי רעש ורמת הדהוד תקינה ומובנות בדיבור בתוך המשרדים וחדרי ישיבות. הבידוד האקוסטי במשרדים יעשה ע”פ דרישת הלקוח. וע”פ תקן אקוסטי רלוונטי לתכנון משרדים. בתי מלון – תכנון אקוסטי של בידוד בין חדרים, חללי לובי, הגברת המובנות בדיבור בחללי המלון – חדרי הרצאות, חדרי הופעות, חדר אוכל. התייחסות לכלל המערכות המכניות של המלון שלא יהוו מטרד לנופשים במלון.
דציבל ( dB) היא יחידת מידה חסרת ממדים ( יחס) המשמשת להשוואה בין שתי רמות הספק. נעזרים בדציבל במדידות עוצמת הקול, שהוא הלחץ הדינאמי של האוויר. באקוסטיקה מודדים את הלחץ בהשוואה ללחץ של 20 מיקרופסקל שנחשב לסף השמיעה. עלייה בדציבל אחד משקפת גידול פי 1.26 בהספק , עלייה של 3 דציבלים בהספק משקפת גידול פי שניים. טווח השמיעה של האדם הוא החל מ- 0 –140 דציבלים. 10 דציבלים – נשימה נורמלית, 30 דציבילים – לחישה. 60 דציבלים – שיחה רגילה. 90 דציבלים רכבת תחתית. 110 דציבלים – בכי תינוק, צעקה חזקה , מוזיקה רועשת. 140 דציבלים – מנוע מטוס סילון במרחק 30 מטר.
מדידות רעש מבוצעות בד”כ ע”מ לבדוק את רמת הרעש הנמדד. חברתנו נדרשת לבצע מדידות רעש של מזגנים, מערכות מכניות , מגרשי ספורט, רעש כבישים,  וכו’. מטרת מדידות הרעש היא לבדוק באם הרעש הנמדד עומד בתקנות. חברתנו מבצעת מדידות רעש ונותנת חוות דעת אקוסטית באם הרעש עומד בתקן או לא . בד”כ חוות דעת אלו נדרשות לצורך תביעות או חילוקי דעות . חוות דעת אלו קבילות גם בבתי משפט. התייחסות החוות דעת מבוססת ע”פ תקנים רלוונטיים.
תכנון אקוסטי יעשה ע”פ תקן  1004 ותקן 5281 תקן בנייה ירוקה, המתכנן ייתן הנחיות אקוסטיות ע”פ תוכניות אדריכליות של המבנה. התכנון יתייחס לכלל המערכות של הבניין כגון: קירות, חלונות, דלתות , רצפה/תקרה, חדרי מכונות, מזגנים יחידת פיזור פנימית, מזגנים מעבים , מעליות , גנרטור, חדר משאבות, דחסן אשפה, מכפילי חנייה. תכנון אקוסטי נכון ימנע מבעיות רעש בעתיד במבנה ויאפשר אורך חיים שקט.
כל ילד/ילדה שהינו לקויי שמיעה ועומד בקריטריון של משרד החינוך, זכאי לקבלת כיתה/גן מונגש. המשמעות היינה יצירת רמת הדהוד נמוכה בתוך הכיתה שתאפשר רמות מובנות טובה יותר בכיתה ומניעת חדירת רעש חיצוני למבנה. הנגשה נעשית תוך התייחסות לכלל המערכות בכיתה כגון: תקרה, רצפה, מזגן, חלונות, מערכת שמע כיתתית, וילון, דלת, סגירת פתחים. חברתנו מבצע  הנגשה של כיתות אקוסטיות בכל רחבי הארץ.
דילוג לתוכן